Třída: Ulvophyceae

 

Rozsáhlá a mnohotvárná třída Ulvophyceae obsahuje řasy s vláknitou, parenchymatickou, sifonokladální a sifonální stélkou. Volně žijící bičíkovci chybějí. V buňkách druhů s vláknitou a parenchymaticko stélkou nacházíme jediný chloroplast s pyrenoidem: Sifonální a sifonokladální řasy mají četné drobné chloroplasty, uložené v nástěnné vrstvě plazmy. Kromě fotosyntetických pigmentů, obvyklých u ostatních zelených řas, obsahují chloroplasty řádu Bryopsidales a Dasycladales také specifické xantofyly: sifonein a sifonoxanthin. Spolu s chloroplasty se v plazmě druhů rodu Caulerpa (Bryopsidales) vyskytují amyloplasty, které jsou bezbarvé a obsahují škrobová zrna.

Společným znakem zástupců třídy je podobný průběh jaderného dělení, cytokinézy a vzniku příčné přehrádky. Při mitóze se.v různé míře zachovává jaderná blána. Vřeténko jé vybaveno polárními nebo bočně umístěnými centriolami. Příčná přehrádka vzniká vrůstáním plazmatické membrány směrem od obvodu do středu buňky. Během cytokinézy zůstává někdy zachováno interfázové vřeténko. Fykoplast, fragmoplast ani buněčná destička nebyly pozorovány. U sifonálních stélek chybějí příčné přehrádky. Buněčné stěny sifonů bývají zpevněny lištami, které vznikají podobně jako příčné přehrádky.

Buněčné stěny jsou polysacharidové. Mikrofibrilární složku tvoří celulóza, mannan nebo xylan. V amorfní složce byl často stanoven arabinogalaktan.

Zástupci třídy jsou rozšířeni převážně v moři a v brakických vodách. Poněkud méně je sladkovodních druhů, i když mnohé z nich jsou velmi rozšířené (Cladophora glomerata, v některých oblastech Ulothrix zonata). Aerofytické řasy, např. zrněnka (Apathococcus) a druhy rodu Trentepohlia porůstají kůru stromů, skály i povrch listů na stromech. Některé jsou dobře adaptovány na terestrické životní podmínky.

 

Přehled systému

1. Řád: Ulotrichales: stélky vláknité, ploše listovité, trubicovité

ROD Ulothrix

Buňky druhu U. zonata jsou lineárně uspořádány ve válcovitá vlákna, jejichž šířka silně kolísá mezi 10 až 40 µm. Rovněž délka jednotlivých buněk silně kolísá, takže tu zastihneme buňky téměř kvadratické, většinou však kratší než jejich šířka (u jednoho a téhož vlákna).

Kromě autospór, sloužících k rozmnožování buněk ve vláknu, dochází za určitých podmínek k vytváření zoospór. Pohlavně se U.z. rozmnožuje kopulací dvoubrvých gamet. Buňky vegetativního vlákna nesou pásovitý nástěnný chromatofor, stočený téměř kolem celého vnitřního obvodu buňky, a jediné jádro. Chomáčky U.z. jsou jasně zelené a objevují se nejčastěji na jaře v proudící studené vodě potoků a řek či v příbojové zóně nádrží.

Foto zástupci: Ulothrix sp1, Ulothrix sp2, Ulothrix spory1, Ulothrix spory2, Ulothrix spory3.

 

 

 

ROD Ulva

Porost locikový, Ulva lactuca má ploše listovitou zkadeřenou stélku; která je tvořena dvěma srostlými vrstvami parenchymatických buněk. Stélka je asi 25 cm vysoká, ale může dosahovat výšky 1 m. Najdeme ji v litorálu všech evropských moří na kamenech. V některých .přímořských krajích se upravuje jako salát.

Foto zástupci: Ulva sp1, Ulva sp2.

 

 

 

 

 

Rod Enteromorpha

Rod má stélku trubicovitou, složenou z jedné vrstvy parenchymatických buněk. Roste na kamenech mořského pobřeží, ale také ve vnitrozemí, v tůních na slancových půdách. Na našem území se v posledních létech rozšířil druh E. intenstinalis, který má trubicovitou nebo vakovitou stélku. Najdeme jej v rybnících, slepých ramenech řek a jiných silně eutrofizovaných vodách, znečištěných chloridy ze silnic a z odpadních vod.

Foto zástupci: Enteromorpha sp1, Enteromorpha sp2, Enteromorpha sp3, Enteromorpha sp4.

 

2. Řád: Trentepohliales - stélky heterotrichální

 

3. Řád: Cladophorales - stélky sifonokladální

ROD Cladophora

Tato řasa se jeví pouhému oku jako svazečky zelených vláken, které jsou proti jiným zeleným řasám dosti pevná. Vlákna jsou bohatě větvená, zvláště v horní třetině a dole jsou připevněna k substrátu rizoidální buňkou. Buňky jsou několikanásobně delší než jejich šířka a mají velmi silnou, často několikanásobně vrstvenou buněč. blánu. Chromatofor je hrubý, síťovitý, často velmi masivní, s četnými pyrenoidy.

Rozmnožování se uskutečňuje buď zoospórami nebo akinetami. Při pohlavním rozmnožování spolu splývají dvě stejně utvářené gamety - je to tedy isogamie. C.glomerata je jedním z nejčastějších zástupců zelených řas v tekoucích vodách betamezosaprobního pásma, vyskytuje se však i v horší oligosaprobitě a alfamezosaprobitě. Jako nárostová, k substrátu pevně uchycená forma se vyskytuje hlavně v místech vystavených silnějšímu proudění. Její vlákna jsou výborným podkladem pro různé epifyty z říše rostlinné i živočišné, hlavně pak pro rozsivky.

Ve stojatých vodách žije velmi podobný zástupce tohoto rodu – C. fracta. Zde se mnohdy rozbují tak silně, že vytvoří při hladině souvislou vatovitou vrstvu, dlouhou až několik desítek metrů. Je pro rybářství značně škodlivá, zvláště na objektech líhní, neboť při výlovu plůdkových rybníčků uvázne v jejích pevných vláknech značné procento drobného plůdku a může tak dojít ke značným ztrátám. Od C. glomerata se liší intenzivnějším růstem do délky a chudším větvením.

Foto zástupci: Cladophora sp1, Cladophora sp2, Cladophora sp3, Cladophora sp4, Cladophora sp5.

 

4. Řád: Bryopsidales - stélky sifonální, mnohojaderné

ROD Caulerpa

Jsou to řasy, jejichž tělo sestává z jedné mnohojaderné buňky bez buněčných přehrádek, často však značně velké a rozmanitě větvené. Vznik mnohojaderného jednobuněčného útvaru si odvozujeme z mnohobuněčné stélky postupným zrušením buněčných přehrádek při vývoji. Patří sem pouze mořské druhy, jako je např. C prolifera.

Foto zástupci: Caulerpa sp1, Caulerpa sp2.

 

 

 

 

 

5. Řád: Dasycladales - stélky sifonální, ve vegetativní fázi jednojaderné

 

Foto zástupci další druhy:

Elakatothrix sp1, Elakatothrix sp2, Elakatothrix sp3.